کارن مکران

تلفن شرکت : 2233223 – 021

شنبه تا پنج شنبه

آدرس : تهران – خیابان ولیعصر

کوچه در گروه طراحی سایت جهانی

اصطلاحات رایج دریانوردی

امروزه در صنعت دریانوردی شاهد اصطلاحات مختلفی هستیم. دراین مقاله قصد داریم تا شما را با این اصطلاحات آشنا کرده و در مورد مهم ترین اصطلاحات رایج دریانوردی به شما اطلاعات جامع و کاملی را  ارائه دهیم.

 

صنعت دریانودری Maritime

به هر مفهوم و چیزی که در ارتباط با حوزه کشتیرانی باشد مجموعه صنعت دریایی گفته می‌شود. دریا، اقیانوس، بندر، کشتی، دریانوردان و بسیاری از مفاهیم مرتبط، زیرمجموعه اصطلاح صنعت دریانوردی قرار می‌گیرد. در واقع این عبارت یک بیان عام از هر چیز مرتبط با کشتیرانی است.

 

حمل کننده Carrier

حمل کننده کسی است که پس از دریافت کرایه حمل، کالا یا مسافر را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کند.

حمل کننده ها در دو نوع زیر هستند:

 • حمل کننده ی عمومی Common carrier

  • حمل کننده عمومی کسی است که مسئولیت کالا را از زمان تحویل گیری، تا تحویل نهایی، به عهده گرفته و از این طریق مسئولیت حمل کالا را برعهده می گیرند.

 

 • حمل کننده ی خصوصی Private carrier

  • این حمل کنندگان با مشتری خود قرارداد خاصی را به ثبت رسانده و به واسطه این قرارداد ممکن است حمل کننده از خود برخی از مسئولیت ها را مبرا سازد.

 

فرستنده کالا shipper

یکی دیگر از اصطلاحات رایج دریانوردی فرستنده کالا است. فرستنده کالا به شخصی می گویند که کالا را برای خود و یا از جانب شخص دیگری برای حمل دریای، ارسال می کند

 

گیرنده کالا Consignee

گیرنده کالا شخصی است که کالا برای او ارسال شده و به مقصد می رسد. گیرنده کالا، می تواند خریدار، کارگزار، یا نماینده خریدار باشد.

 

بارفرابر Freight forwarder

بارفرابر در واقع یک واسطه در زنجیره خطوط حمل و نقل به حساب می آید که ترتیب حمل کالا را بر عهده می گیرد. خدمات بارفرابران، متنوع بوده و می تواند شامل موارد زیر شود:

 • ارایه مشاوره، در رابطه با مسیر و روش حمل
 • رزرو فضا، در کشتی حمل کننده
 • پرداخت کرایه حمل
 • تهیه اسناد گمرکی
 • ترخیص کالا
 • بسته بندی
 • انبار داری
 • بیمه ترانزیت
 • حمل کالا
 • دسته بندی و باربندی کانتینر

 

دریافت کننده Receiver

در صنعت دریانوردی به شخصی که در بندر کالا را از حمل کننده دریایی، تحویل می گیرد، دریافت کننده نامیده می شود. در این بین برخی از صاحبان کالا، این کار را خودشان بر عهده گرفته و از سوی دیگر برخی از افراد یک بارفرابر را برای این کار در نظر می گیرند.

 

Notify party

در قالب بارنامه‌های دریایی یافت می‌شود و منظور از آن کسی است که باید توسط حمل‌کننده‌ دریایی از زمان ورود کشتی مطلع شود تا ترتیب دریافت کالا را بدهد. این شخص می‌تواند گیرنده یا دریافت‌کننده‌ کالا باشد.

 

ICD

ICD یک ترمینال کانتینری درون سرزمینی به حساب می آید که به غیر از اسکله و دریا تمام امکانات یک ترمینال بندری را داشته و شامل گمرک، محوطه کانتینری و مکانی برای باربندی کانتینرها به حساب می آید.

 

LCL

یکی دیگر از اصطلاحات رایج دریانوردی، LCL است که به کانتینری گفته می شود که کالاهای چند صاحب کالا در آن جمع شده است.

 

FCL

به کانتینری گفته می‌شود که، فقط حاوی کالای یک صاحب کالا باشد.

 

CFS

یکی از مهم ترین اصطلاحات رایج دریانوردی CFS است. این اصطلاح به مکانی می گویند که در بندر کانتینری، در آن کالاهای عمومی، درون کانتینری و باربندی در آن تخلیه می شود. به طور طبیعی، در CFS امکانات انبار داری و جا به جایی کالاهای عمومی نیز وجود دارد.

 

IMS

IMS به سیستم های مدیریت اطلاعات گفته می شود. این سیستم ها برای مدیریت اطلاعات دریانوردی مورد استفاده قرار می گیرد و نقش مهمی در مدیریت سیستم ایفا می کنند.

 

بارنامه دریایی (Ocean/Marine Bill Of Lading)

سندی است که توسط شرکت کشتیرانی و یا نماینده آن در مقابل دریافت کالا و مشخص شدن پرداخت هزینه آن جهت حمل صادر می گردد و در صورتی که کالا در کشتی مشخص جهت حمل به مقصد معینی بارگیری شود بارنامه صادره به صورت On Board خواهد بود. در این بارنامه مشخصات کامل بار قید و توسط فرمانده کشتی امضاء می گردد و به موجب آن تعهد می شود بار توسط کشتی به مقصد حمل و تحویل گیرنده داده شود.

 

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *