کارن مکران

تلفن شرکت : 2233223 – 021

شنبه تا پنج شنبه

آدرس : تهران – خیابان ولیعصر

کوچه در گروه طراحی سایت جهانی

انواع وسایل حمل و نقل دریایی

وسایل حمل و نقل دریایی

 

حمل و نقل دریایی مستلزم آن است که صاحبان تجارت، وسیله نقلیه متناسب با بار خود را به درستی انتخاب کنند. چنین وسایل حملی می‌بایست با شرایط محیطی مسیر حمل و نوع بار مناسب باشد همچنین برای مقابله با دلایل تأخیر احتمالی مانند آب و هوای بد نیز مجهز باشند. در ادامه شما را با انواع وسایل حمل دریایی از لحاظ ساخت و کاربرد آشنا خواهیم کرد.

 

 

کشتی های باری عمومی (General Cargo)

کشتی‌های مخصوص کالاهای عمومی یا General Cargo، برای بارگیری و جابجایی طیف وسیعی از کالاها طراحی و تولید می‌شوند. این نوع از کشتی‌های باری مجهز به جرثقیل برای بارگیری هستند. البته به دلایل کاربردی و حجم کمتر آن‌ها نسبت به کشتی‌های تخصصی، کم‌کم در حال جایگزین شدن با انواع دیگر کشتی ها هستند.

 

General Cargo_img

 

 

کشتی‌های حمل‌کننده کانتیر (Container Vessels)

این کشتی‌ها ویژه حمل کانتینر طراحی می‌شوند. در حال حاضر بیشتر محموله‌های غیر فله را در دریا‌ها حمل می‌کنند. جالب است بدانید که بیشتر از نیمی از تجارت اقیانوسی با انواع کشتی های عظیم حمل‌کننده کانتینر انجام می‌شود . به ‌طورکلی، کشتی‌های حمل‌کننده کانتینر، کشتی‌های خودکاری هستند که با جرثقیل‌های دروازه‌ای بارگیری و تخلیه می‌شوند.

 

Container Vessels-img

 

 

کشتی‌های رو رو (RO-RO Vessels)

کشتی‌های Ro-Ro دارای رمپ و سکوهایی هستند که می‌توانند هر وسیله نقلیه چرخ‌دار مانند اتومبیل‌های شخصی، وسایل نقلیه صنعتی یا کامیون‌های بارگیری شده را برای سفرهای طولانی مدت حمل کنند، این نوع از کشتی‌ های باری برای جلوگیری از آسیب رسیدن به وسیله حمل‌ونقل و باری، طراحی ‌شده‌اند. این کشتی‌ها دارای طبقات مختلف و متحرک هستند تا از فضای آنها حداکثر استفاده شود و وسایل نقلیه می‌توانند به‌طور مستقیم به این کشتی‌ها وارد یا از آن خارج شوند.

 

 RO-RO Vessels-img

 

 

کشتی فله بر (Bulk Vessels)

فله‌بر یک کشتی تجاری است که ویژه حمل محموله‌های فله بسته‌بندی نشده مانند غلات، زغال سنگ، سنگ معدن، کلاف‌های فولادی و سیمان در انبار‌های بار خود طراحی شده است. فله برهای امروزی ظرفیت‌های خوبی از بابت، ایمنی، کارایی و دوام در حمل و نقل دریایی دارند.

 

Bulk Vessels-img

 

 

کشتی های یخچالی (Reefer Vessels)

همان‌طور که از نام این کشتی‌ها مشخص است، آن‌ها مجهز به یخچال‌هایی برای نگهداری مواد غذایی یا کالاهای فاسدشدنی هستند. انواع مواد مانند میوه، لبنیات و مواد پروتئینی در آنها جابجا می شوند. انبار این نوع کشتی‌ها دارای امکاناتی برای برودت دما مختص به هر کالا است.

 

Reefer Vessels-img

 

 

کشتی های دام‌بر (Livestock Carriers)

کشتی‌های دام‌بر کشتی‌هایی هستند که به‌طور انحصاری در حمل‌ونقل تعداد زیادی از حیوانات زنده همراه با الزامات موردنیاز برای جابجایی آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این کشتی‌ها معمولا غذا، آب، بستر خاکی، دارو، و غیره برای دام موجود است. سفر کشتی‌های دام‌بر از سه روز تا سه یا چهار هفته ادامه دارد.

 

Livestock Carriers-img

 

 

کشتی تانکر نفتی (Oil Tanker Vessel)

همان‌طور که از اسم این کشتی‌ها پیدا است، برای حمل و نقل بارهای نفتی مناسب و قابل استفاده هستند. این کشتی‌ها در برابر نفت عایق هستند، مقاومت ساختاری بسیار مناسبی دارند و از سیستم پر و خالی کردن منحصر به فردی برخوردار هستند.

ظرفیت این کشتی‌ها، گاها به 2 میلیون نیز می‌رسد که بزرگی آن‌ها را نمایش می‌دهد. کشتی تانکر نفتی باید به علت همین بزرگ بودن، حتم در دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها تردد کنند.

 

Oil Tanker Vessel-img

 

 

کشتی‌های چند منظوره(Multi-Purpose Vessels)

این نوع از کشتی‌ها قابل استفاده برای جابه‌جایی انواع بار را دارند. برای پر و خالی کردن کشتی چند منظوره در بنادر جرثقیل مخصوصی وجود دارد که از امکانات ویژه این کار بهره‌مند است.

 

Multi-Purpose Vessels-img

 

 

لندینگ کرافت (Landing Craft)

لندینگ کرافت که بعضی به آن لندی کرافت نیز می‌گویند، یک وسیله حمل و نقل دریایی است که با وجود مشخصاتی نظیر فرم ساده بدنه، آبخور کم و امکان حمل و نقل انواع بارها، گزینه مناسبی برای شرایط خاص آب‌های کم عمق و بنادر با امکانات کم است. در این روش هم سرعت حمل و نقل آن سریع‌تر است و هم تخلیه آن راحت‌تر است. همچنین کشورهایی مانند قطر، واردات مواد غذایی به کشورشان را فقط با کانتینرهای یخچالی مجاز می‌دانند.

 

Landing Craft-img

 

دوبه یا بارج (Barge)

ادوبه یا بارج قایقی با کف تخت است که عمدتا برای حمل کالاهای سنگین در رودخانه و کانال ساخته شده است.ز بارج‌ها معمولاً برای حمل و نقل کالا با مسافت کوتاه، مبدأ و مقصد‌های محلی و منطقه‌ای بین بنادر و جزایر استفاده می‌شود.

 

Barge-img

 

 

لنج (Launch)

لنج گونه‌ ای از کشتی کوچک یا قایق بزرگ باری و مسافری است که در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند دیده می‌شود. لنج‌ها بر پایه قایق‌های بادبانی رایج در خلیج فارس ساخته می‌شود ، با این تفاوت که به جای بادبان با موتور حرکت می‌کند. عرشه باز یا نیمه‌ باز دارد. از دهه ۱۹۵۰ میلادی موتور بنزینی یا دیزل برای پیشراندن لنج‌ها بکار رفت و امروز بیشتر لنج‌ ها موتور دارند.

 

Launch-img

 

 

شناور صیادی (fishing boat)

شتی ها یا قایق هایی که برای ماهیگیری تفریحی یا تجاری در دریا استفاده می شوند کشتی صیادی نامیده می شوند. شناورهای ماهیگیری عمدتا به دو نوع trawlers و شناورهای غیر trawlers طبقه بندی می شوند.

تراولر، یک دستگاه ماهیگیری است که به کشنده نیز معروف است ، یک کشتی ماهیگیری تجاری است که برای کارکردن ماهی های ماهیگیری طراحی شده است.

 

fishing boat-img

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *