کارن مکران

تلفن شرکت : 2233223 – 021

شنبه تا پنج شنبه

آدرس : تهران – خیابان ولیعصر

کوچه در گروه طراحی سایت جهانی

تجارت با عمان

 

عمان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس محسوب می شود که از طریق دریای خلیج فارس و دریای عمان همسایه نزدیک ایران محسوب می شود. از این رو انتظار می رود که در مناسبت های تجاری عمان یکی از اهداف مهم تجار ایرانی باشد. در ادامه با مزایا و نکات تجارت با عمان آشنا خواهیم شد.

آشنایی با کشور عمان

عمان با نام رسمی سلطان‌نشین عمان، کشوری پادشاهی در شبه‌جزیره عربستان است. این کشور با ایران، عربستان، امارات، یمن، خلیج فارس و دریای عمان همسایه است. مساحت عمان 309 هزار و 500 کیلومتر و جمعیت آن بیش از 5 میلیون نفر است. بزرگ‌ترین شهر و پایتخت عمان، مسقط نام دارد. قتصاد عمان بیشتر برپایه صادرات نفت خام است؛ به همین دلیل این کشور رویکردهای جدیدی برای کاهش سلطه نفت خام بر دارایی‌های اقصادی خود اتخاذ کرده است. برخی از تصمیمات مهم اقتصادی مقامات عمان برای توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها و ایجاد فرصت‌های اقتصادی در عمان عبارتند از:

 • معافیت‌های گمرکی برای واردات تجهیزات کارخانه‌ها
 • معافیت‌های گمرکی برای واردات مواد اولیه کارخانه‌ها
 • ارائه تسهیلات مالی به سرمایه‌گذاران خارجی از جمله وام
 • ارائه بیمه اعتبارات صادراتی از طریق ضمانت‌نامه‌های صادراتی
 • اعلام مالکیت صددرصدی برای سرمایه‌گذاران خارجی
 • اعطای وام‌های کلان با بهره کم

مزیت تجارت با عمان

کشور عمان به عنوان کشوری بی طرف در منطقه به طور پیوسته دارای ثبات بالای اقتصادی و سیاسی بوده است و دارای روابط سیاسی و اقتصادی بسیار خوبی با کشورهای اروپایی و آمریکا است. به طوری که با برخی از کشورها مانند آمریکا قرارداد تجاری بلند مدت دارد که از معافیت های صادرات و واردات بسیار خوبی برخوردار است. به همین علت بسیاری از تجار ایرانی از این موقعیت برای واردات کالاهای مورد نیاز از طریق عمان می کنند و یا با ارسال کالاهای خود به این کشور و فرآیند صادرات مجدد به بازارهای دیگری که به علت تحریم ها به صورت مستقیم از ایران نمی توان با آن ها کار کرد دسترسی مستقیم دارند. بهترین تجارت در عمان در حال حاضر صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازار های دوردست همچون کانادا و آمریکاست که با تعرفه صادراتی از سمت عمان و مشوق های صادراتی صورت می گیرد.

همچنین شرایط حمل‌ونقل کالا و مسافر در این کشور با روش‌های مدرن انجام می‌شود که این مورد، یک مزیت بزرگ برای سرمایه‌گذاری در این کشور به شمار می‌رود. شرکت‌های خارجی و افراد حقیقی می‌توانند از طریق مناطق آزاد، شرکت‌های سهامی، شرکت‌های مشارکتی و واحد‌های تجاری مانند LLC با کشور عمان همکاری تجاری داشته باشند. وقتی بحث از مناطق آزاد به میان می آید، این گونه برداشت می شود که حمل بار به کشورهای دارای مناطق آزاد به طور کلی بدون مراحل گمرکی است، اما این یک تصور غلط است. در واقع در مناطق آزاد به سبب این که دولت ها نتوانسته اند امکانات خوبی برای وارد کنندگان ایجاد کنند و یا برای تشویق واردات به این مناطق عملا از گرفتن عوارض و مالیات گمرک صرف نظر می کند یا درصد بسیار کمی از این عوارض را دریافت می کند. این عوارض در برخی کالا ها بر اساس سیاست های دولتی می تواند چند صد درصدی باشد.

اقلام مهم صادراتی به عمان

همسایگان جنوبی ایران از نظر تولیدات کشاورزی و صنعت چندان قوی نیستند، به همین دلیل بسیاری از کالاهای مورد نیاز کشور را از کشورهای دور و نزدیک وارد می‌کنند. به طور معمول مهم‌ترین کالاهای وارداتی این کشورها را تجهیزات، قطعات و ماشین‌آلات صنعتی تشکیل می‌دهد. مهم‌ترین اقلام صادراتی به عمان عبارتند از:

 • محصولات فولادی و آهن
 • محصولات لبنی، گوشت و عسل
 • وسایل مکانیکی و ماشین‌الات صنعتی
 • لوازم الکترونیکی از جمله وسایل صوتی و تصویری و لوازم جانبی آن‌ها
 • انواع سنگ‌های قیمتی و جواهرات
 • سوخت‌های فسیلی، زغال سنگ، قیر، آسفالت و محصولات معدنی
 • انواع شناورها؛ قایق، کشتی، لنج
 • صنایع دستی
 • صنایع چوبی و مبلمان
 • انواع سبزیجات خوراکی و سیب زمینی
 • میوه و مرکبات، آجیل، خربزه و هندوانه
 • توتون و تنباکو
 • محصولات دریایی ماهی، صدف و سایر آبزیان
 • محصولات سرامیکی
 • میلگرد
 • سیمان

 

بهترین شیوه حمل‌ونقل کالا بین ایران و عمان

قرار گرفتن عمان در حاشیه خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز، اهمیت استراتژیک عمان را برای مقاصد تجاری، نظامی و دریانوردی، دو چندان کرده است. عمان با ایران فقط مرز آبی دارد.به همین دلیل بهترین شیوه حمل‌ونقل کالا بین ایران و عمان، حمل‌ونقل دریایی است، البتهع امکان حمل و نقل هوایی نیز وجود دارد ولی از آنجایی که حمل و نقل دریای به عمان بسیار ساده تر و ارزان تر است عملا تجار ایرانی علاقه بسیاری به استفاده از مسیر دریایی دارند.

شیوه‌های ارسال بار به عمان از مسیر دریا

ارسال بار به عمان از طریق حمل‌ونقل دریایی، عمدتا با کشتی های کانتینری یا لنج انجام می‌شود. نحوه ارسال بار به صورت فول کانتینر یا خرده بار است، که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

ارسال بار به صورت فول‌بار FCL

اگر حجم بار ارسالی شما به اندازه ظرفیت کانتینر استانداری (۲۰ یا ۴۰ فوتی) باشد، بار به صورت FCL فرستاده می‌شود.البته ممکن است در مواردی بار کمتر از ظرفیت کانتینر باشد، اما فرستنده مایل باشد کانتینر را به صورت دربستی در اختیار بگیرد. LOAD FULL CONTINAIR یا  FCL، به طور کلی، به معنای کانتینر دربستی یا فول بار است.

ارسال بار به صورت خرده‌بار LCL

اگر حجم بار ارسالی به عمان کمتر از ظرفیت یک کانتینر باشد، به صورت خرده بارLESS CONTINAIR LOAD یا LCL  فرستاده می‌شود. به در روش خرده بار حمل کننده، بارهای مشابه را در یک کانتینر بارگیری و پلمپ می‌کند. طبیعتا ارسال بار به عمان به صورت خرده بار هزینه کمتری برای فرستنده دارد.

 

ارسال بار فله به عمان BULK

همیشه بارهای ارسالی با کشتی با کانتینر حمل نمی‌شوند. در مواردی ممکن است، بار به صورت فله جابجا شود. کار حمل‌ونقل و تخلیه بارهای فله راحت‌تر و ارزان‌تر از بارهای کانتینر است. بارهایی، مانند برخی مصالح یا مواد غذایی، دانه‌های حبوبات و یا گندم، به صورت فله در کشتی حمل می‌شوند.

انواع روش ارسال بار به عمان به صورت هوایی

ارسال بار هوایی به عمان، از لحاظ هزینه بسیار گران‌تر اما سریع‌تر از ارسال دریایی بار است. برای بارهایی در حجم و وزن کم، که زمان رسیدن آن‌ها مهم است، از روش هوایی استفاده می‌شود.کالاهایی مانند دارو یا مواد فاسد شدنی، الزاما باید به صورت هوایی به عمان فرستاده شوند. هر چند در مقایسه با مسیرهای طولانی دریایی، ارسال بار با لنج و کشتی در فاصله نزدیکی مانند عمان و ایران، خیلی هم زمان‌بر نیست. به طور کلی، ارسال بار به عمان یا هر کشوری از مسیر هوایی، به صورت فریت (FREIGHT) و یا کارگو (CARGO) صورت می‌گیرد.

ارسال بار به عمان به صورت فریت بار مسافری FREIGHT

فریت هوایی بار همیشه برای بارهای مسافری انجام می‌شود. همان طور که می‌دانیم مسافران پروازها، حد معینی از بار‌های شخصی را می‌توانند به همراه داشته باشند. معمولا این میزان بار مجاز همراه، بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم است.مسافرانی که بار بیشتری به همراه داشته باشند مشمول جریمه‌های سنگین، اضافه بار می‌شوند. برای اجتناب از جریمه اضافه بار، مسافران می‌توانند بارهای شخصی خود را فریت کنند. البته این شیوه ارسال بار، مخصوص بارهای غیر تجاری و صادراتی است.در فریت بار مسافری به عمان، فرستنده حتما باید بلیط پرواز به این کشور را داشته باشد. در صورت ارسال بار به عمان به صورت فریت، هزینه شما به یک سوم  مبلغی، که باید بابت اضافه بار می‌پرداختید، کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *