کارن مکران

تلفن شرکت : 2233223 – 021

شنبه تا پنج شنبه

آدرس : تهران – خیابان ولیعصر

کوچه در گروه طراحی سایت جهانی

حمل و نقل FCL چیست و چگونه کار می کند؟

حمل و نقل FCL چیست و چگونه کار می کند؟

 

FCL مخفف کلمات Full Container Load است و به معنای این است که شما ظرفیت کامل یک کانتینر را برای حمل کالای خود پر می کنید .منظور از حمل بار FCL، وقتی است که فرستنده‌ی کالا، به اندازه‌ی یک کانتینر کامل (20 یا 40 فوتی)، کالای قابل حمل دارد. دراین حالت، یک کانتینر ، از خط کشتی‌رانی گرفته، آن‌را با کالای خود پرکرده، و برای حمل، در اختیار شرکت کشتی‌رانی می‌گذارد. روش دیگری هم وجود دارد به نام حمل بار LCL  که به صورت کانتینر اشتراکی می باشد.

حتی در مواقعی که کانتینر پر نشده باشد، منوط به این که فقط حاوی بار یک فرستنده باشد، «کانتینر پر» یا حمل بار FCL، تلقی می‌شود. از لحاظ حمل‌کننده، هرگاه کانتینر، توسط فرستنده‌ی کالا، بارگیری و بارچینی شده باشد، نه توسط حمل‌کننده، یا پیمان‌کاران او، FCL نامیده می‌شود. دراین حالت، از نظر او، تفاوتی نمی‌کند که نصف، یا ربع چنین کانتینری پر شده باشد، یا تمام آن.

به‌همین دلیل است که در بارنامه‌های صادره، برای حمل و نقل دریایی به صورت FCL، جمله‌ی «توسط فرستنده بارچینی و بارشماری شده است» SHIPPER’S LOAD, STOWED AND COUNT، درج می‌گردد. این جمله، دارای اهمیت و توجه است.

جالب آن‌که، در مواقعی نیز، که یک کانتینر، با چند محموله، و متعلق به چند مشتری، اما توسط خودشان، بارگیری می‌شود، از نظر حمل‌کننده، (نه بارفرابر)، بازهم FCL محسوب می‌شود. از لحاظ مقام‌های بندر نیز، چنین کانتینری، که به‌صورت پر وارد محوطه‌ی بندر گردیده، و آماده‌ی بارگیری است،حمل بار FCL به‌حساب می‌آید.

 

ویژگی های حمل و نقل دریایی به روش FCL

مزایای زیادی برای این مدل از حمل و نقل وجود دارد:

  • نرخ حمل بار با کشتی در هر cbm برای کالای شما ارزان تر در می آید. اگر مقدار زیادی کالا را وارد می کنید، FCL گزینه ارزان تری است زیرا به جای “برای هر متر مکعب” ، “هزینه هر کانتینر” را می پردازید.
  • سریعتر ازLCL است، FCL در هر اسکله به زمان بارگیری و تخلیه بار بسیار کمتری احتیاج دارد. در نتیجه در هر مرحله فرآیند بارگیری و تخلیه بار در زمان صرفه جویی می کنید.
  • از آنجا که فقط شما و تأمین کننده کالاها به آنها دسترسی دارند ، خطر خسارت به کالاها کاهش می یابد.

چه کسی باید از FCL استفاده کند؟

اگر شما حجم زیادی از کالاها را حمل می کنید، گاهی اوقات FCL گزینه بهتر یا تنها گزینه شما است. هنگام حمل و نقل دریایی FCL، علاوه بر پرداخت بهای کالاهای خود، هزینه ای را برای استفاده از کانتینرها نیز پرداخت می کنید. این کار در هر کیلوگرم از حمل و نقل LCL ارزانتر است و باعث می شود FCL برای محموله های بزرگتر مقرون به صرفه تر باشد.

 

حمل و نقل FCL چقدر طول می‌کشد؟

این حمل و نقل با توجه به مبدا و مقصد معمولا بین ۳ تا ۶ هفته طول می‌کشد. گاهی اوقات، محموله‌ها میتوانند اندوخته شوند. در واقع کانتینری در کشتی که قرار بود از طریق آن حمل شود به دلیل ظرفیت بیش از حد رزرو بارگیری نمی‌شود. برای جلوگیری از این امر بهتر است که از قبل رزرو را انجام بدهید و مطمئن شوید که تمام مدارکتان آماده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *